Szkolenie służb mundurowych z zakresu ochrony i zagrożeń środowiska
W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, komendanci powiatowych komisariatów policji, a także reprezentanci Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP.
– Dobrze wyedukowane służby oraz administracja znająca realia działań terenowych to ogromna korzyść dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu – powiedział podczas otwarcia szkolenia Starosta Poznański, Jan Grabkowski.
Szczególną uwagę poświęcono zagrożeniom środowiskowym w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiciele Politechniki Poznańskiej omówili zarządzanie kryzysowe na podstawie doświadczeń z Polski i Ukrainy, natomiast dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu przedstawił działania Powiatu w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Wśród prelegentów znaleźli się dr Oksana Erdeli, kierownik projektu CECRS, oraz dr hab. Yevhen Revtiuk, dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości i Systemów Informacyjnych Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Po krótkim omówieniu projektu CECRS prelegenci skupili się na wynikach badań dotyczących rekomendacji do polityki państwowej w Polsce i Ukrainie.
Rekomendacje opracowano na podstawie trzech rodzajów źródeł: badań naukowych, aktów prawnych oraz opinii ekspertów. Analiza zebranych rekomendacji uwzględniała takie kryteria, jak czas wdrożenia, skuteczność, koszty oraz realność wdrożenia, a także była skierowana do dwóch grup odbiorców: mieszkańców oraz władz lokalnych.
W Polsce rekomendacje obejmują wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla pracujących mieszkańców oraz wymogów formalnych dla osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym w samorządach. Propozycja zakłada dostosowanie programów BHP do zagadnień ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, co wymaga zmian prawnych oraz współpracy z RCB. Plan wdrożenia przewiduje także okres przejściowy na przeszkolenie pracowników BHP oraz wprowadzenie wymogu wykształcenia w zakresie ochrony i bezpieczeństwa dla osób zajmujących stanowiska związane z zarządzaniem ryzykiem, z możliwością uzupełnienia kwalifikacji w okresie dwóch lat.
W Ukrainie natomiast rekomenduje się utworzenie rejestru wolontariuszy przez lokalne Centrum Komunikacji. Władze lokalne organizowałyby krótkoterminowe szkolenia dla wolontariuszy z zakresu reagowania na katastrofy. W razie wystąpienia katastrofy, wolontariusze mogliby, za zgodą i w zależności od swoich kwalifikacji, brać udział w działaniach ratowniczych, a koszty ich wyposażenia i ubezpieczenia byłyby pokrywane przez samorząd.
Szkolenie służb mundurowych z zakresu ochrony środowiska w powiecie poznańskim (pełny tekst): https://powiat.poznan.pl/szkolenie-z-zakresu-ochrony/