Image

Przedstawiony dokument stanowi rezultat badań naukowych przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu „Community Empowerment: Crisis Ready Solutions”, finansowanego przez Program SPS NATO. Badania skupiły się na identyfikacji kluczowych wyzwań związanych z zarządzaniem kryzysowym na poziomie lokalnym w Polsce.

Autorzy, przeprowadzając wywiady z pracownikami naukowymi i praktykami, zidentyfikowali jako główny problem niewystarczającą wiedzę i umiejętności mieszkańców oraz władz lokalnych w zakresie przygotowania się do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. W odpowiedzi na ten problem, dokument proponuje szereg zmian w polityce publicznej, które mają na celu zwiększenie gotowości społeczności lokalnych.

Propozycje zmian koncentrują się na dwóch głównych obszarach: 1) zwiększenie wiedzy i zaangażowania mieszkańców oraz 2) podniesienie kwalifikacji przedstawicieli władz lokalnych. Autorzy proponują różne warianty polityk, od utrzymania status quo po wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla określonych grup społecznych.

W wyniku przeprowadzonej analizy, autorzy rekomendują wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla mieszkańców oraz sformułowanie szczegółowych wymogów dotyczących kwalifikacji pracowników jednostek zarządzania kryzysowego. Dokument przedstawia również konkretne propozycje dotyczące wdrożenia tych zmian.

Słowa kluczowe: zarządzanie kryzysowe, polityka publiczna, społeczność lokalna, Polska, gotowość na wypadek kryzysu, edukacja, szkolenia, kwalifikacje.